Przeprowadzanie okresowych kontroli stanu technicznej sprawności instalacji gazowej jest obowiązkiem każdego właściciela i zarządcy nieruchomości. W naszych budynkach prowadzone są co najmniej raz w roku. Najważniejszym etapem corocznego przeglądu jest wizyta w mieszkaniach. Osoba dokonująca kontroli musi ocenić stan instalacji gazowej, szczelność odbiorników gazu, jak również stwierdzić stan kratek kominów wentylacyjnych – czy nie są zatkane, zabudowane lub czy nie jest do nich podłączony okap wyciągowy – co jest niedopuszczalne.
Do pełnego oglądu stanu instalacji gazowej konieczne jest sprawdzenie każdego jej odcinka.
W interesie wszystkich mieszkańców powinno być umożliwienie okresowych kontroli, by zapewnić bezpieczeństwo użytkowania budynku.
Konieczność kontroli w mieszkaniach ma też dodatkowy aspekt. Wielu mieszkańców wykorzystało czas izolacji do przeprowadzenia remontów. Część z nich ingerowała w instalację gazową lub w jej otoczenie. W związku z tym może się okazać, że przez brak fachowości wykonawców lub niewiedzę właścicieli pojawiły się błędy w montażu podgrzewaczy wody, rur odprowadzających spaliny, okapów kuchennych i innych elementów wpływających na funkcjonowanie instalacji gazowej.
W tym miejscu warto podkreślić, że wszelkie remonty czy przeróbki instalacji gazowej powinny być konsultowane ze spółdzielnią. Prosimy, by przed rozpoczęciem takich prac zgłosić się do Nas i przedstawić plan robót. Uzyskane ze spółdzielni informacje i porady pomogą uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości.
Do prawidłowego i bezpiecznego użytkowania instalacji gazowej niezbędne jest też właściwe działanie instalacji wentylacyjnej. Ta sprawdzana jest podczas corocznych przeglądów kominiarskich wykonywanych przez firmy zewnętrzne. Jednak podczas przeglądu gazowego pracownicy spółdzielni mogą również zwrócić uwagę na nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu i ingerowanie w jej strukturę.
Należy pamiętać jeszcze o jednej kwestii. Po każdym przeglądzie sporządzany jest protokół. Jeśli instalacja jest sprawna i nie budzi zastrzeżeń, kontrolujący pracownik nie wpisuje w nim żadnych uwag. Może się jednak okazać, że przegląd wykaże nieprawidłowości w funkcjonowaniu instalacji gazowej i konieczne będzie wykonanie napraw. Wtedy odpowiednie adnotacje znajdą się w protokole. Pracownicy wchodząc do mieszkania, mają ze sobą informacje z wcześniejszych przeglądów. Są więc w stanie stwierdzić, czy użytkownik mieszkania zastosował się do poprzednich zaleceń czy je zignorował. Niepoważne traktowanie uwag zawartych w protokołach może skończyć się tragedią. Dlatego w sytuacji stwierdzenia, że zalecenia pokontrolne przez długi czas nie były wykonywane, służby spółdzielni będą podejmować odpowiednie kroki. W wielu wypadkach nie chodzi bowiem tylko o zdrowie i życie użytkowników jednego mieszkania ale całej nieruchomości.